Porady

Domowa hodowla ekologicznych kiełków przy użyciu kiełkownicy

4 pojemniki z kiełkami

Zima to ciężki czas dla fanów świeżych warzyw. W sklepach i marketach spożywczych brakuje nawet tych najpopularniejszych. Na pierwsze nowalijki trzeba poczekać do pierwszych wiosennych miesięcy. Jest jednak sposób na to, aby na naszym talerzu pojawiło się coś lekkiego, smacznego i pełnego witamin. Tym sposobem są kiełki. Najzdrowiej wyhodować je samodzielnie. Jak to zrobić i dlaczego warto? Poznaj zalety kiełków w diecie i instrukcje jak krok po kroku wyhodować je w kiełkownicy.

Coś lekkiego, coś zdrowego, czyli kiełki w diecie

Jeśli szukasz informacji jak samodzielnie hodować kiełki, na pewno wiesz, ile zalet ma wdrożenie ich do codziennej diety. Dla przypomnienia jednak warto podkreślić, że kiełki mają pozytywny wpływ na zdrowie całego organizmu. Bogate w mikroelementy: witaminy, minerały i enzymy są sposobem na wzmocnienie odporności organizmu, zwalczenie bakterii, wirusów i wolnych rodników. Dodawanie kiełków  do kanapek, zup czy sałatek polecane jest przede wszystkim w zimowym okresie, kiedy dostęp do świeżych warzyw i owoców jest ograniczony.

Czy warto samodzielnie hodować kiełki?

Odwiedzając większe supermarkety, kiełki można kupić od ręki. Te lucerny, rzodkiewki, brokułu czy rzeżuchy można kupić już za kilka złotych. Taki zakup, choć ekonomiczny nie jest najlepszy dla naszego zdrowia. Przechowywane w plastikowych pojemniczkach, długo trzymane na sklepowych półkach tracą swoją świeżość. Kupując gotowe kiełki, nie ma się też nigdy gwarancji, że zostały one wyhodowane zgodnie z zasadami ekologii, chronione przed zanieczyszczeniami i zmianami temperatury. To, dlatego najlepiej jest uprawiać kiełki we własnej kuchni. Są na to sposoby łatwiejsze i trudniejsze. Jednym ze skuteczniejszych rozwiązań jest skorzystanie z kiełkownicy. Naczynie do produkcji kiełków pozwoli na efektywną hodowlę nawet osobom początkującym.

Jak hodować kiełki w domu?

Domowa hodowla kiełków nie jest trudna. Poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy. Na uprawę nie trzeba też poświęcać dużej ilości czasu. Cała tajemnica uprawy nasion kiełków tkwi w zapewnianiu im odpowiedniej temperatury, ograniczeniem dostępu do światła słonecznego, regularnym przepłukiwaniu. Szczególnie ważne przy ich hodowli jest podlewanie. Zapewnienie stałej wilgoci nasionom, pomoże w wypłukiwaniu zanieczyszczeń, które mogłyby zagrozić hodowli. Ta prosta pielęgnacja pozwoli na zebranie plonów już po kilku dniach.

W czym hodować kiełki?

Kiełkownica BIO Naturo

               Kiełkownica BIO Naturo

Jedno z najczęściej pojawiających się pytań, jest to w czym hodować nasiona do kiełkowania. Tutaj rozwiązań jest kilka. Niektórzy hodują je na wacie, inni w słoiku jeszcze inni w butelce. Najprościej jednak kiełki uprawiać w specjalnym naczyniu. Kiełkownica to specjalnie stworzone naczynie, dzięki której nasze kiełki będą mogły dorastać bez większego naszego udziału. To rozwiązanie polecamy, jeśli dopiero zaczyna się przygodę z hodowlą. Z kiełkownicy zadowolone będą też osoby, które chcą uprawiać kilka typów nasion na raz. Plusem jej stosowania jest to, że zapewnia nasionom do kiełkowania odpowiednie warunki wzrostu. Pojemnik na kiełki ułatwia także pielęgnację.

Jakie kiełki można hodować w domu?

W kiełkownicy powinno się uprawiać specjalnie do tego przeznaczone nasiona. W pojemniku na kiełki nie można sadzić tych zwykłych. Są one przeznaczone do wysiewu gruntowego, zwykle zaprawione różnymi chemikaliami, które mają chronić ziarno. Nie nadają się one do kiełkowania. Nie ma jednak obaw – wśród nasion do kiełkowania jest w czym wybierać. Najpopularniejsza jest uprawa rzeżuchy. Jest ona najprostsza w hodowli, dlatego to po nie sięga większość początkujących ogrodników. PolBioEco zachęca jednak do wypróbowania innych nasion do kiełkowania i  niepoprzestawaniu na ich jednym rodzaju. Zaznaczyć trzeba, że każdy rodzaj kiełków ma inny zestaw cennych witamin i minerałów, a także inny smak. W domowej kiełkownicy warto więc znaleźć miejsce na kiełki rukoli, rzodkiewki, buraka, brokułu, mikrogroszku.

Domowa hodowla kiełków to znakomita okazja do dostarczenia swojej diecie witamin i minerałów. Aby ją rozpocząć, wystarczy tylko, zaopatrzyć się w nasiona do kiełkowania oraz specjalny pojemnik do ich hodowania. Produkty do rozpoczęcia domowej uprawy kiełków dostępne są w PolBioEco. Do ich zakupu zachęcamy każdego, kto chce zdrowo i smacznie jeść. Kiełki z domowej hodowli będą doskonałym uzupełnieniem kanapek, sałatek, zup, dań mięsnych czy wegetariańskich i wegańskich.