Porady

Ekologiczne środki czystości – co je wyróżnia?

Mydło w płynie i płyn do mycia naczyń Eco Naturo PolBioEco

Środki czystości to podstawowe wyposażenie każdego domowego gospodarstwa. Pozwalają one zachować w nim porządek, schludność i dbają o higienę. Dziś dostęp do środków czyszczących jest bardzo duży. Sklepowe półki uginają się od mleczek do czyszczenia, płynów do szyb, mycia luster, łazienek, czyszczenia kuchni czy mebli. Wybór dodatkowo utrudnia fakt, że niektóre z tych specyfików reklamują się jako tradycyjne, inne jako ekologiczne, jeszcze innym przypięty jest znak organiczności. Czym różnią się od siebie te produkty? Po jakie warto sięgać? Wyjaśniamy to na przykładzie środków czystości Eco Naturo.

Czym są ekologiczne środki czystości?

Ekologiczne detergenty do sprzątania to obecnie coraz popularniejsze produkty. Bez problemu można kupić je w sklepach czy drogeriach, a jeśli zależy nam na wygodzie – zamówić przez Internet w sklepie PolBioEco. To, co odróżnia ekologiczne preparaty od tych konwencjonalnych to przede wszystkim skład. Nie zawierają one sztucznych barwników i konserwantów, są też wolne od silnie czyszczących substancji chemicznych. Działanie ekologicznych środków czystości wynika więc z właściwie połączonych składników naturalnych.

Warto nadmienić, że ekologiczne środki czystości dzieli się na te wytworzone domowym sposobem oraz na preparaty gotowe, kupowane w sklepach i drogeriach. Te pierwsze można stworzyć na bazie takich produktów jak soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, ocet, boraks i olejki eteryczne. Eko środki czystości kupione w sklepie to natomiast dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu lub chęci samodzielnego wytwarzania detergentów. Nie ma też co ukrywać, że płyny, pasty, spraye czyszczące czy proszki takich marek jak Eco Naturo są też o wiele skuteczniejsze i przyjemniejsze w stosowaniu niż te wytworzone domowym sposobem.

Dlaczego warto stosować ekologiczne środki czystości?

Tradycyjne, konwencjonalne środki czystości to częsty i powszechny wybór pań domu. Sięgamy po nie, bo je dobrze znamy, wiemy, jak działają, a także nie ukrywajmy są też tańsze niż eko detergenty. Trzeba jednak pamiętać, że zawierają one w swoich składach wiele szkodliwych substancji takich jak reaktywne związki chloru, triklosan, amoniak, fosfor, formaldehydy, środki pianotwórcze, silne konserwanty, fenole, syntetyczne substancje zapachowe, wybielacze optyczne, laurylosiarczan sodu. Substancje te są dopuszczone do stosowania, ale mogą działać niekorzystnie na zdrowie W wyniku ich stosowania pojawiać mogą się:

  • alergie skórne,
  • słabsza odporność,
  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • podrażnienie błony śluzowej.

Na uwadze należy mieć też to, że tradycyjne detergenty szkodzą środowisku naturalnemu. Jeśli więc szuka się skutecznych, a przy tym przyjaznych naturze i zdrowiu detergentów do sprzątania, warto zwrócić uwagę na ekologiczne środki czystości. Jakie są ich zalety?

Tą najważniejszą jest przyjazny i znany skład. Informacje o tym, co zawierają poszczególne preparaty, można znaleźć na etykiecie. Eko środki czystości oparte są na bezpiecznych dla zdrowia składnikach i na pewno nie zawierają enzymów, wybielaczy, fosforanów, surowców pochodzenia petrochemicznego, toksycznych substancji zapachowych, konserwantów, drażniących środków pianotwórczych, a także surowców pochodzących z martwych zwierząt. Dzięki temu są biodegradowalne i przyjazne dla środowiska, mogą pochwalić się przyjemnymi zapachami i dużą łagodnością dla skóry. Sprzątając nimi, nie trzeba się też obawiać, że podrażnią gardło, oczy czy nos i wywołają nieprzyjemne odczucia drapania, szczypania czy pieczenia skóry. Dzięki tym zaletom po ekologiczne środki czystości bezpiecznie sięgać może każdy – alergicy, kobiety w ciąży, seniorzy.
Ekologiczny płyn do mycia naczyń Eco 500mlEkologiczne mydło w płynie 400ml

Jakie eko detergenty wybrać?

Ekologiczne detergenty stają się coraz popularniejsze, a przez to coraz łatwiej dostępne. Sprawia to, że etykietka eko traktowana jest jako dobra reklama i przyklejana produktom, którym do przyjazności zdrowiu i naturze wiele brakuje. Jak więc wybrać dobre eko produkty do sprzątania? Przede wszystkim warto sięgać po preparaty sprawdzonych marek np. EcoNaturo. Marka ta od lat specjalizuje się w produkcji ekologicznych środków czystości. Proponuje różnego typu detergenty, z jasnym składem oraz opatrzone odpowiednimi certyfikatami. Oprócz znanej marki przy wyborze ekologicznych detergentów warto również:

  • sprawdzać skład kupowanych środków czystości;
  • sięgać po produkty wegańskie i nietestowane na zwierzętach – poznać można je po oznaczeniu Vegan i Cruelty free;
  • zwracać uwagę na użyte w detergentach konserwanty oraz substancje zapachowe – najlepiej, jeśli są one naturalne i pochodzą np. z olejków eterycznych;
  • sprawdzić opakowanie – to przyjazne matce naturze to szkło lub papier, a także wysokiego gatunku plastik.