Dobroczynny wpływ spożywania kiełków znany był już w starożytnych Chinach kilka tysięcy lat temu, natomiast w Europie ich popularność jako ważnego składnika codziennej diety znacząco wzrosła dopiero w ostatnich latach. Dziś zatem przybliżymy Wam, jak hodować kiełki i opowiemy co nieco o ich pozytywnym wpływie na zdrowie – wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami i warto skorzystać z tej okazji, by na stałe włączyć kiełki do swego jadłospisu!
Co to są kiełki?
Najprościej rzecz biorąc kiełki to rośliny w bardzo wczesnej fazie wzrostu, tzn. takie, które dopiero zbudziły się do życia i zawierają wiele niezbędnych dla rozwoju danej rośliny składników odżywczych oraz minerałów. Dla ludzi oznacza to doskonałe źródło łatwo przyswajalnych, cennych witamin oraz minerałów. A co najważniejsze, kiełki możemy uprawiać we własnych domach – poniżej podajemy kilka podpowiedzi, jak sadzić kiełki, żeby domowa uprawa przynosiła obfite plony.
Jak uprawiać/hodować kiełki?
Samodzielna uprawa kiełków w domowych warunkach jest jak najbardziej możliwa, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by się nam udało:
- wybór nasion do kiełkowania – nie wolno używać nasion przeznaczonych do siania w gruncie, ponieważ zazwyczaj zawierają pestycydy i środki konserwujące. Zawsze należy wybierać ekologiczne kiełki, kupowane u zaufanego dostawcy;
- odpowiednie przygotowanie nasion – wszystkie nasiona na kiełki trzeba przed wysianiem namoczyć. Mniejsze namaczamy krócej, bo około 4-6 godzin, natomiast większe od 10 do 12 godzin. Następnie należy je dokładnie wypłukać i dopiero wtedy na kilka dni odstawić do wykiełkowania;
- właściwa metoda uprawy – kiełki można uprawiać na różne sposoby (m.in. w worku czy w słoiku), jednak najlepiej zacząć od kiełkownicy. Pozwala ona uprawiać kilka różnych rodzajów kiełków jednocześnie, a poza tym jest łatwa w obsłudze i zapewnia nasionom dobry, równomierny dostęp do światła.
Ile czasu trzeba czekać od chwili przygotowania uprawy do momentu, kiedy kiełki najlepiej nadają się do zjedzenia? To zależy od konkretnej rośliny, ale zwykle już po kilku dniach możemy zebrać pełnowartościowe, świeżo wykiełkowane rośliny i wykorzystać je do wzbogacenia swego jadłospisu. Na przykład rzeżucha, lucerna czy burak kiełkują około 5-7 dni, ale słonecznik potrzebuje jedynie 2 lub 3 dni, by kiełki nadawały się do zjedzenia!
Ekologiczne nasiona do kiełkowania – które rośliny są najpopularniejsze?
Do kiełkowania nadaje się bardzo wiele roślin, ale na początek przygody z samodzielną uprawą kiełków proponujemy, by skupić się na tych, które wymagają najmniej wysiłku, a jednocześnie dostarczają organizmowi wielu cennych składników odżywczych.
Popularne kiełki w Polbioeco: rzerzucha, owiec, słonecznik, rukola
Rzeżucha
Kiełki rzeżuchy mają charakterystyczny, wyrazisty i lekko ostry smak. Warto wzbogacić o nie swoją dietę, ponieważ zawierają białko, witaminę A, C, K oraz witaminy z grupy B, są także źródłem wielu składników mineralnych – m.in. żelaza, fosforu, cynku, manganu i jodu. Regularnie spożywane kiełki rzeżuchy pozytywnie wpływają na cerę oraz wygląd włosów i paznokci, pobudzają przemianę materii, pomagają także regulować zaburzenia funkcjonowania tarczycy.
Owies
Kiełki owsa charakteryzują się łagodnym, słodkawym smakiem, dzięki czemu będą smakować nawet najmłodszym. Włączone do codziennego jadłospisu dostarczają dużych ilości białka, a także najważniejszych witamin oraz składników mineralnych (m.in. żelaza, fluoru, cynku, krzemu, fosforu, wapnia i jodu). Wspomagają gospodarkę hormonalną organizmu, mają także dobroczynny wpływ na pracę wątroby i serca.
Rukola
Kiełki rukoli w smaku są lekko pikantne i dostarczają przede wszystkim dużych ilości ważnych składników mineralnych, w tym potasu, wapnia, magnezu i fosforu. Kiełkująca rukola jest także doskonałym źródłem witaminy A, B1, B2, B3 oraz C, a ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych i olejków eterycznych wspomaga trawienie, pobudza apetyt i ma pozytywny wpływ na układ krążenia.
Słonecznik
Delikatny, lekko orzechowy smak kiełków słonecznika sprawia, że można je z powodzeniem wykorzystywać jako dodatek do szerokiej gamy potraw – zwłaszcza wiosennych sałatek na bazie warzyw. Słonecznikowe kiełki są bogate w witaminy, białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, zawierają także niezwykle ważną dla organizmu człowieka witaminę D. Ponadto są dobrym źródłem żelaza, fosforu, wapnia, magnezu, cynku, potasu i miedzi. Włączenie ich do jadłospisu wspomaga przemianę materii i procesy krwiotwórcze.
Poznaj produkty PolBioEco
Do jakich potraw dodawać kiełki?
Dla miłośników kiełków mamy doskonałą wiadomość – nadają się one do praktycznie każdego rodzaju dań. Mogą być z powodzeniem dodawane zarówno do sałatek, kanapek czy deserów, jak i dań na ciepło czy zup. Warto pamiętać, by dodawać kiełki dopiero pod koniec przyrządzania ciepłych potraw, by nie utraciły swych cennych właściwości prozdrowotnych!
Doskonałym pomysłem na wykorzystanie ekologicznych kiełków w ich najzdrowszej, czyli surowej postaci, jest przygotowywanie różnego rodzaju koktajli na bazie warzyw lub owoców. Świeżo wykiełkowane nasiona słonecznika, owsa czy rukoli wzbogacą i poprawią ich smak.
Popularne rośliny do kiełkowania
Wymienione powyżej rodzaje kiełków to jedynie część nasion, które można samodzielnie uprawiać w domowych warunkach jako kiełki do wykorzystania w codziennym jadłospisie. Inne popularne rośliny to np:
- burak (kiełki buraka zawierają m.in. kobalt, rubid i cez, wspomagają produkcję czerwonych krwinek, obniżają ciśnienie i mają działanie przeciwnowotworowe);
- lucerna (w kiełkach lucerny można znaleźć lecytynę, wiele witamin, saponiny, białko oraz duże ilości fitoestrogenów. Mają działanie przeciwnowotworowe, wspomagają system odpornościowy i poprawiają apetyt);
- rzodkiewka (kiełki rzodkiewki zawierają duże ilości witaminy C, wspomagają oczyszczanie górnych dróg oddechowych i zatok, działają oczyszczająco, przeciwzapalnie i moczopędnie, wspomagają proces przemiany materii).
Nie sposób wymienić tu wszystkich roślin, które można kiełkować – jest ich po prostu zbyt dużo! Jednak włączenie nawet tych, które wymieniliśmy, do codziennego jadłospisu, będzie mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie – to szczególnie ważne na wiosnę, gdy organizm jest osłabiony po zimowym deficycie witamin i ważnych składników mineralnych. Kiełki nie tylko uzupełnią te braki, ale również mogą zainspirować do eksperymentów w kuchni, do czego gorąco zachęcamy!