Porady

Od czego zacząć zdrowe odżywianie – postanowienie noworoczne 2020

O tym, że warto się zdrowo odżywiać, nie trzeba przekonywać chyba nikogo – każdy chciałby być bardziej „fit”, mieć lepsze samopoczucie i zgubić parę zbędnych kilogramów. Same chęci to jednak zbyt mało: konieczne jest podjęcie konkretnych działań, aby osiągnąć zaplanowany cel. Niestety, największym problemem jest zwykle odpowiednie zmodyfikowanie swojej codziennej diety i wyrobienie w sobie właściwych nawyków żywieniowych. Dziś zatem podpowiadamy, jak się za to zabrać.

Jak zacząć zdrowo się odżywiać?

Zmiana przyzwyczajeń to proces, który wymaga nie tylko wysiłku, ale także czasu. Naukowo stwierdzono, że nawyki wyrabiamy w sobie w czasie od 20 do 70 dni, co przy uśrednieniu daje mniej więcej 1,5 miesiąca (45 dni). Tyle czasu potrzebuje człowiek, aby jakaś powtarzana przez niego codziennie czynność stała się nawykiem, czyli czymś wykonywanym bez podejmowania świadomej decyzji.

Nie inaczej jest z nawykami żywieniowymi. I właśnie z tego powodu zdrowe odżywianie najlepiej zacząć od zmian małych, ale istotnych: na przykład eliminacji jednego produktu, co do którego mamy pewność, że jest niezdrowy (np. parówki czy duża ilość soli) i dopiero po skutecznym wyeliminowaniu go z jadłospisu przejść do kolejnych zmian. Konsekwentne działanie pozwoli nam w ciągu zaledwie 1 roku usunąć z diety 6-8 niezdrowych produktów, a to naprawdę doskonały wynik! 

Postanowienia noworoczne – hit czy kit?

Noworoczne postanowienia mogą być doskonałym wsparciem na drodze do zdrowego odżywiania się, ale tylko pod warunkiem, że będą to postanowienia świadome i dobrze przemyślane. Deklaracje w rodzaju „zacznę zdrowo jeść” albo „schudnę” przeważnie nie mają większych szans w starciu z rzeczywistością właśnie dlatego, że są zbyt ogólne. Cele zawsze powinny być określone konkretnie i precyzyjnie. Dzięki temu dokładnie wiemy, do czego dążymy i na jakim etapie realizacji postanowienia aktualnie jesteśmy.

Jeśli więc chcemy zrzucić nadmiarowe kilogramy, to ustalmy sobie konkretnie, że co miesiąc będziemy chudnąć o 1 kg aż do osiągnięcia wymarzonej wagi. Jeśli chcemy zacząć się zdrowo odżywiać, to jasno określmy, na czym mają polegać zmiany w obrębie jadłospisu, np. „wyeliminuję parówki”, „przestanę jeść hot-dogi”, „jako przekąskę będę jeść marchewkę zamiast czipsów” i tak dalej. Postanowienia noworoczne mogą być dietetycznym hitem, ale tylko wtedy, kiedy je przemyślimy i będziemy konsekwentni w ich realizacji. 

Zmień nawyki żywieniowe w 2020

Jak zacząć zdrowo się odżywiać w Nowym Roku? Zmiany warto zacząć od gruntownej analizy swojego bieżącego jadłospisu i określenia, które produkty (lub grupy produktów) powinny zostać z niego całkowicie wyeliminowane albo zastąpione zdrowszymi odpowiednikami. A następnie konsekwentnie przez kilkadziesiąt dni trzeba „wpajać” sobie nowy nawyk, by się utrwalił i stał się czymś całkowicie naturalnym.

Metoda małych kroków świetnie się tu sprawdza także dlatego, że osiągnięty sukces skutecznie motywuje do dalszych działań oraz daje nam potrzebną siłę, by wytrwać w podjętym postanowieniu. Rzucanie się od razu na głęboką wodę jest w przypadku zmiany nawyków żywieniowych ogromnym błędem. Gwałtowna eliminacja z jadłospisu większości potraw i produktów, które spożywaliśmy ze smakiem przez wiele lat, niemal zawsze skończy się fiaskiem i powrotem do dawnych przyzwyczajeń, bo to naturalny odruch obronny ludzkiej psychiki.

To właśnie dlatego praktycznie wszystkie „diety-cud” czy plany żywieniowe, które zakładają radykalną modyfikację w obrębie naszego codziennego menu, nie spełniają pokładanych w nich nadziei, bo po dość krótkim czasie zaczynają być zwyczajnie uciążliwe. A zdrowe odżywianie się ma nie być  karą, a świadomym wyborem i stylem życia. To ogromna różnica. 

Zdrowe i smaczne posiłki – to łatwe

Z nie do końca wyjaśnionych przyczyn wiele osób uważa, że zdrowe jedzenie jest niesmaczne albo nie tak smaczne, jak to „normalne”. Na szczęście to tylko mit, który nie ma nic wspólnego z prawdą – wystarczy umiejętnie skorzystać z dostępnych na rynku przypraw, by otworzył się przed nami cały kosmos smaków!

Przepisów na pożywne i bardzo smaczne potrawy na bazie naturalnych, zdrowych składników jest w Internecie bez liku. Wiele z nich da się przygotować nawet w kilkanaście minut, czego nie można powiedzieć o różnych tradycyjnych daniach, jak np. kotlety mielone czy dowolne pierogi. Wystarczy odrobinę poszukać w sieci, by bez problemu znaleźć coś dla siebie, a po potrzebne produkty zapraszamy do naszego sklepu 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *