Stosowanie i przyjmowanie ziół w zróżnicowany sposób, znane jest ludzkości od wielu wieków. Do dziś chętnie sięgamy po dary natury w celach prozdrowotnych lub medycznych. Warto jednak wiedzieć, które zioła i napary będą mieć pozytywny wpływ na organizm lub poprawę samopoczucia.
Przygotowaliśmy kilka istotnych informacji i wskazówek, dzięki którym wybór konkretnych ziół z oferty PolBioEco będzie o wiele prostszy i szybszy. Zapraszamy serdecznie do lektury.
Wpływ ziół na ludzki organizm
Niemal każda roślina ma potencjał pobudzający narządy w nieco inny sposób i reguluje inne procesy zachodzące w organizmie. Warto więc mieć świadomość tego, które zioła są w stanie poprawić: samopoczucie, pracę układu pokarmowego, proces trawienia i produkcję hormonów. Oczywiście to jedynie kilka najprostszych przykładów właściwości naparów ziołowych. Ich realny potencjał jest o wiele większy. Wszystko za sprawą związków, mikroelementów lub olejków eterycznych, które znajdują się w składzie poszczególnych roślinach.
Rodzaje naparów ziołowych i ich właściwości
Ciężko byłoby wymienić wszystkie napary ziołowe, które mają pozytywne przełożenie na ludzki organizm. Skupimy się zatem na tych najpopularniejszych wśród konsumentów, które cieszą się szczególnym uznaniem ze względu na prozdrowotne właściwości.
Czystek
Należy on do grupy chętnie wykorzystywanych ziół w medycynie alternatywnej lub w formie wsparcia podczas kuracji leczniczych. Działanie czystka wynika z obecności związku z ponadprzeciętnie wysoką zawartością polifenoli. Te z kolei izolowane z rośliny, są największą grupą wśród naturalnie występujących antyoksydantów (związków zwalczających wolne rodniki tlenowe).
Spektrum działania czystka na ludzki organizm jest niezwykle rozbudowane. Na liście właściwości znaleźć możemy m.in.:
- właściwości przeciwzapalne;
- ochronę naczyń krwionośnych przed powstawaniem złogów miażdżycowych poprzez obniżenie stężenia LDL;
- aktywność w zapobieganiu nowotworom poprzez ograniczenie uszkodzenia DNA, proliferację komórek i wzrost guzów;
- leczenie nieżytu przewodu pokarmowego i stanów zapalnych układu moczowego;
- zapobieganie chorobom układu krwionośnego;
- aglutynację białek wirusowych (wzmacnia ochronę przed grypą i przeziębieniem);
- pobudzenie mechanizmu immunologicznego organizmu;
- zmniejszenie czasu trwania infekcji górnych dróg oddechowych;
- antagonistyczne działanie wobec bakterii Helicobacter pylori.
Melisa
Melisa jest jednym z najpopularniejszy ziół w Polskich domach. Spotkać można ją niemal w każdej kuchni. Należy więc zastanowić się nad tym, kiedy i dlaczego warto ją suplementować.
Najważniejszym składnikiem obecnych w liściach melisy jest olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są:
- cytral,
- cytronelal,
- geraniol.
Oprócz tego liście melisy zawierają:
- garbniki,
- flawonoidy,
- gorycze,
- śluzy,
- chlorofil,
- karotenoidy,
- kwasy fenolowe (np. kwas rozmarynowy, kawowy oraz ferulowy).
Olejki w składzie melisy wykazują imponujące właściwości uspokajające i relaksujące. Z kolei kwasy zawarte w melisie mają silne właściwości przeciwutleniające.
Napar z melisy może więc być stosowany w przypadku:
- silnego zdenerwowania,
- nerwic,
- nadmiernego pobudzenie,
- problemów z zasypianiem,
- stanów zapalnych,
- skurczami (np. mięśni gładkich przewodu pokarmowego).
Mięta
Mięta wykazuje wiele prozdrowotnych i łagodzących właściwości. Cieszy się ona również ogromną popularnością ze względu na swoje walory smakowe, które chętnie wykorzystywane są zarówno w kuchni, jak i do przygotowywania drinków lub deserów. Do głównych właściwości mięty zaliczyć możemy m.in.:
- zbawienny wpływ na podrażnienia układu pokarmowego,
- działanie rozkurczające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego,
- redukcję bólu związanych z układem trawiennych,
- optymalizację wzdęć i zaparć.
Wszystko za sprawą obecności mentolu, który obecny jest w liściach mięty. Ogranicza on wydzielanie żółci, co z kolei wspiera regulację pracy organizmu. Miętę warto konsumować również profilaktycznie – np. po dużych i ciężkostrawnych posiłkach, gdyż pobudza i przyspiesza ona proces trawienny i zwiększa produkcję soku żołądkowego, ograniczając tym samym dyskomfort oraz poprawiając samopoczucie.
Co ciekawe, nie jest to pełna lista właściwości i zastosowań mięty. Jest to jednak wskazówka do tego, jak może być ona funkcjonalna dla zdrowia i życia człowieka.
Morwa biała
Charakteryzuje się ona wysoką zawartością związków polifenolowych (w tym flawonoidów), obok których występują również:
- kwas askorbinowy,
- beta-karoteny,
- kwas foliowy,
- makro- i mikroelementy (m.in. żelazo, wapń, magnez),
- kwercetyna (rodzaj flawonoidu).
Kwercetyna blokuje działanie enzymu o nazwie reduktaza aldozy (ALR2), który odpowiada za syntezę sorbitolu z nadmiaru glukozy. Podwyższony poziom sorbitolu jest w stanie przyczyniać się do zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego, oczu i nerek.
Morwa biała wykazuje zatem właściwości:
- antyoksydacyjne,
- przeciwbakteryjne
- przeciwgrzybicze
- przeciwwirusowe,
- przeciwdiabetyczne.
Można ją zatem uznać za niezwykle wartościową i wielozadaniową roślinę. Warto również wprowadzić napary ziołowe z jej obecności do regularnej rutyny – nawet w celach profilaktycznych.
Ostropest
Do jednych z najważniejszych zalet ostropestu zaliczyć można jego:
- działanie odtruwające organizm
- zdolność ochrony wątroby i nerek przed niszczącym wpływem toksyn i trucizn.
- redukcję efektów zatrucia wywołanego spożyciem muchomorów,
- potencjał obniżania cholesterolu,
- działanie przeciwzapalne.
Działanie lecznicze ostropestu wynika z dużej zwartości sylimaryny (mieszanina flawonolignanów). Warto więc korzystać z naparów po wszelkiego rodzaju okazjach i wydarzeniach, na których pojawiły się tłuste i ciężkostrawne potrawy oraz napoje wyskokowe. Osoby, które borykają się z problemem przewlekłego stresu, powinny zadbać o regularność stosowania ostropestu, który złagodzi skutki nadprodukcji kortyzolu.
Szałwia
Wykorzystywana jest ona w leczeniu wielu dolegliwości i schorzeń od tysięcy lat. Doskonale radzi sobie również z łagodzeniem ich objawów. Dzięki zawartym w sobie olejkom eterycznym, flawonoidom, fitoestrogenom, kwasom organicznym i mikroelementom, doskonale sprawdza się ona w przypadku:
- infekcji bakteryjnych,
- problemów z układem pokarmowym (np. niestrawności lub niewłaściwej pracy jelit),
- skóry trądzikowej,
- łuszczycy,
- bolesnych miesiączek,
- nadmiernej potliwości,
- okresu menopauzy.
Parzenie naparów z szałwi nie jest jedyną metodą użytkowania jej do celów prozdrowotnych. W przypadku problemów z górnymi drogami oddechowymi idealnie sprawdza się również inhalacja.
Pokrzywa
Pokrzywa w ostatnich latach ponownie zdobywa popularność wśród osób, które chcą wspierać pracę organizmu w sposób naturalny. Do jej najpopularniejszych właściwości i zastosowań zaliczyć możemy m.in.:
- wzmocnienie organizmu (zwłaszcza w okresie chorobowym, np. w sezonie jesień-zima);
- moczopędność (doskonale sprawdza się w przypadku osób borykających się z problemem kamieni nerkowych lub zatrzymaniem wody w organizmie);
- antybakteryjność;
- problemy z układem pokarmowym lub trawiennym;
- potencjał odkażający (np. jamę ustną).
Pokrzywa może pochwalić się bogactwem witamin i minerałów, do których zaliczamy: witaminy B1, C, E, i K, a także fosfor, mangan, krzem czy wapń. Prawdopodobnie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że są to mikroelementy niezbędnego do poprawnej pracy organizmu. Korzystając zatem z naparów na co dzień, szybko można odczuć poprawę samopoczucia i nastroju, co będzie wynikiem uzupełnienia niedoborów.
Dlaczego warto wybrać napary ziołowe PolBioEco?
Czym różnią się zioła PolBioEco od budżetowych alternatyw sprzedawanych w różnego rodzaju marketach? Przede wszystkim jest to jakość, która ma ogromne znaczenie już na etapie produkcji. Herbaty i zioła przygotowane do parzenia z wyższej półki, są produktami pełnowartościowymi, które w momencie ścinania były w pełni zdrowe, silne i dojrzałe. Dzięki temu posiadają one pełne spektrum właściwości wspierających kurację.
Wszystkie ww. zioła znajdziesz w ofercie PolBioEco. Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Jeśli jednak masz jeszcze jakieś wątpliwości, nie czekaj i skontaktuj się z nami już teraz. Z przyjemnością pomożemy w skompletowaniu zamówienia od A do Z. https://sklep.polbioeco.pl