Porady

Jak rozpoznać żywność ekologiczną?

Sok z brzozy ekologiczny

Dziś kilka ważnych informacji o polskich, europejskich i pozaeuropejskich etykietach ekologicznych. Oczywiście z uwagi na specyfikę naszego sklepu skupimy się na oznakowaniu ekologicznych produktów żywnościowych, ale trzeba mieć świadomość, że certyfikacji ekologicznej podlegają także kosmetyki i środki czystości, opakowania, ubrania, produkty elektryczne i elektroniczne a nawet usługi.

Dbałość o środowisko naturalne wdrożyć można w każdej dziedzinie naszego życia, choć najbardziej istotne dla nas nas zawsze ekologiczne pochodzenie tego, co trafia na nasze talerze. To zupełnie zrozumiałe: żywność ekologiczna wydatnie przyczynia się do zachowania dobrego zdrowia. Oznaczenie żywności musi być precyzyjne, żebyśmy mieli pewność, że sięgamy naprawdę po produkty BIO czy ECO, a nie jedynie ich podróbki. Ujednolicenie unijnego oznakowania ekologicznego sprawia, że już na pierwszy rzut oka wiemy, z czym mamy do czynienia. Nie zwiodą nas żadne hasła reklamowe typu: „wiejski”, „zdrowy”, „swojski”.

Sok z brzozy

Produkty ekologiczne i ich oznakowanie

O tym, jakie wymogi spełniać muszą produkty godne miana ekologicznych pisaliśmy niedawno w artykule Dlaczego warto wybrać produkty ekologiczne. Dziś usystematyzujemy naszą wiedzę na temat znakowania żywności ekologicznej.

  • Najpopularniejszym znakiem pozostaje Euroliść czyli symbol przyznawany przez Komisję Europejską produktom powstającym na terenie Unii. Umieszczany jest obowiązkowo na wszystkich paczkowanych produktach ekologicznych wyprodukowanych w jednym z państw członkowskich i spełniających obowiązujące normy wspólnotowe. Nie obejmuje produktów importowanych spoza terenu Unii Europejskiej.
  • Obok Euroliścia, na produktach spełniających najwyższe normy środowiskowe znaleźć możemy także Ecolabel czyli Stokrotkę lub Margerytkę.
  • Okrągły znak rolnictwa ekologicznego przyznaje się gospodarstwom ekologicznym. Produkt oznaczony tym symbolem powstaje w gospodarstwie, w którym produkcja żywności przyjazna jest przyjazna środowisku. Powinna ona przebiegać zgodnie z unijnymi rozporządzeniami i pod nadzorem jednostek certyfikujących. Co najmniej 95% składników, z których składa się takie certyfikowane pożywienie musi również być godne miana BIO lub ECO. Produkty rolnictwa ekologicznego kupujemy bezpośrednio od producenta albo w szczelnym opakowaniu.
  • Rainforest Alliance Certified to znak ekologiczny przyznawany przez Ministerstwo Rolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Zielony znak graficzny z żabą wskazuje na produkty, których proces powstawania nie wpływa negatywnie na miejscowe lasy, gleby, rzeki czy zwierzęta. Symbol ten gwarantuje też, że osoby zatrudnione przy produkcji są dobrze traktowane, a ich rodziny mają dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej.
  • Fair Trade Certified to z kolei znaki wskazujące na to, że producenci żywności płacą swoim pracownikom godziwe wynagrodzenie, zapewniają bezpieczne warunki pracy oraz oferują swoje produkty przy udziale jak najmniejszej liczby pośredników i  dbają o środowisko naturalne.
  • W sklepach niemieckich sieci supermarketów trafić możecie na produkty żywnościowe oznakowane charakterystycznym sześciokątnym znakiem Bio-Siegel, który może być używany przez wszystkich producentów, przetwórców i sprzedawców, którzy poddali swoją  działalność kontroli zgodności z normami określonymi w Rozporządzeniu EWG 2092/91 i przeszli ją pomyślnie.
  • Z polskich znaków ekologicznych na pewno znamy dwa. Symbol Ekoland przyznawany jest gospodarstwom, które produkują żywność metodami ekologicznymi. Jednostką certyfikującą jest Polskie Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi. Gospodarstwa ekologiczne, które chcą posługiwać się znakiem ekologicznym Ekolandu nie mogą też produkować żywności modyfikowanej genetycznie (GMO). Drugi znak to Znak certyfikowanego rolnictwa ekologicznego nadawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A.

To oczywiście nie wszystkie znaczki żywności ekologicznej, jakie możecie znaleźć na produktach żywnościowych sprzedawanych w Polsce – ale na pewno najpopularniejsze. Jeśli macie wątpliwość, czy symbol na opakowaniu nie jest jedynie grafiką mającą działać jak wabik, sprawdzajcie w sieci informacje na temat intrygujących was symboli. Obok znaków polskich i unijnych, na opakowaniach znajdziemy także inne symbole lokalne. Fakt, że ich nie znamy, nie kojarzymy nie oznacza, że są fałszywe.

Od 1 stycznia 2021 roku mają wejść w życie kolejne regulacje mające ułatwić życie producentom żywności ekologicznej. Możliwe, że dotyczyć one będą także oznakowania produktów żywnościowych.

Ekologiczny koncentrat pomidorowy

Co powinna zawierać etykieta produktu ekologicznego?

Obok logo/znaku ekologicznej żywności, na etykiecie powinniśmy także znaleźć takie dane jak:

  • numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej, której podlega dany podmiot gospodarczy,
  • informacje o miejscu wyprodukowania produktów pochodzenia rolniczego (rolnictwo UE, rolnictwo spoza UE, rolnictwo Polska).

Unia bardzo dba o to, żeby informacje zawarte na etykiecie produktów ekologicznych były odzwierciedleniem każdego etapu produktu w łańcuchu żywnościowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *