Bakalie są jednym z najbardziej znanych suszonych owoców. Sięgając po nie, można wzbogacić codzienną dietę w błonnik i witaminy. Aby jednak tak było, konieczne jest wybieranie bakalii dobrej jakości. Zwolennikom zdrowego odżywiania polecane są bakalie ekologiczne. Stanowią one idealny zamiennik dla tradycyjnych słodyczy, mogą być pożywną przekąską w ciągu dnia, a także stanowić dodatek do wielu dań i deserów. Poznaj zastosowanie bakalii ekologicznych.
Jakie ekologiczne bakalie można kupić w sklepach?
Bakalie w sklepach dostępne są w różnych formach. Producenci tej słodkiej przekąski proponują migdały, orzechy włoskie lub laskowe, a także najbardziej popularne rodzynki: kalifornijskie, sułtańskie, królewskie. Do bakalii zalicza się też kandyzowaną skórkę pomarańczową i cytrynową, suszone daktyle, figi, śliwki, morele, wiśnie, żurawinę, mango, chipsy jabłkowe i bananowe, wiórki kokosowe oraz jagody goji.
Czym są ekologiczne bakalie?
Szeroki wybór bakalii sprawia, że chętnie włączamy je do codziennej diety. W sklepach nie brakuje opakowań z rodzynkami, orzechami czy suszonymi owocami. Nie wszystkie jednak można zaliczyć do tych sprzyjających zdrowemu odżywianiu. Szukając takich, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na skład. Za najlepsze suszone owoce uważa się te, które w swoim składzie zawierają jedynie owoce. W ekologicznych bakaliach nie znajdzie się cukru, dwutlenku siarki, oleju słonecznikowego, oleju z nasion bawełny, oleju palmowego, regulatorów kwasowości. Jeśli szukasz ekologicznych bakalii, wybieraj produkty oznaczone logiem ekoliścia, z oznaczeniem jednostki certyfikującej i danymi producenta. Ekologiczne bakalie od tych zwykłych rozpoznasz też po informacji na opakowaniu, że owoce były suszone bez siarkowania. Dzięki temu są one nie tylko zdrowe, ale lepsze i słodsze w smaku.
Zastosowanie bakali ekologicznych w kuchni
Chociaż bakalie większości osób kojarzą się z potrawami bożonarodzeniowymi i wielkanocnymi, to sięgać po nie można przez cały rok. Stanowią one doskonałą i prostą przekąskę, którą z łatwością można zabrać do pracy, szkoły, na uczelnie czy na wycieczkę. Po bakalie można sięgać też w domu – będą one stanowiły alternatywę dla niezdrowych słodyczy. Orzechy czy suszone owoce świetnie poradzą sobie z nagłymi atakami głodu między posiłkami. Słodka przekąska to jednak niejedyne zastosowanie bakalii ekologicznych w kuchni. Wykorzystać można je również jako dodatek do deserów, sałatek, ciast, a nawet dań mięsnych. Po ekologiczne bakalie sięgnij koniecznie, przygotowując:
- Wypieki – rodzynki doskonale pasują do keksa czy ciasta drożdżowego, natomiast owoce kandyzowane można dodawać do domowych drożdżówek i ciastek;
- Sałatki warzywne – idealnym dodatkiem do nich będą rodzynki, nerkowce, orzechy pinii czy arachidowe,
- Makarony, których smak podkreślą orzechy piniowe, pistacje, orzechy laskowe i nerkowce,
- Mięsa na słodko – ekologiczne bakalie świetnie sprawdzą się jako dodatek do farszu; smakoszom dań mięsnych polecany jest kurczak w rodzynkach czy mięsa faszerowane suszonymi figami, daktylami, morelami, śliwkami;
- Panierkę – zdrowa i smaczna będzie ta przygotowana z płatków migdałów, posiekanych orzechów laskowych czy wiórek kokosowych;
- Ryż – bakalie, które doskonale smakują z ryżem to rodzynki, wiórki kokosowe, nerkowce, daktyle.
Bakalie to produkt, który odnajdzie się w każdej kuchni. Podkreślą one smak dań mięsnych, deserów, wypieków czy sałatek. Dla leniwych ekologiczne bakalie będą natomiast stanowić szybką przekąskę, która nie wymaga gotowania i przyrządzania.